• BECZKI DĘBOWE

    Wyrób beczek dębowych - Bednarstwo

  • BECZKI DĘBOWE

    Wyrób beczek dębowych - Bednarstwo

  • BECZKI DĘBOWE

    Wyrób beczek dębowych - Bednarstwo

Nawigacja : » Home » FAQ

FAQ - Pytania klientów

Zainteresowanie wyrobami bednarskimi jest coraz większe. Nie trzeba mieć dużej winnicy czy wytwórni alkoholu żeby spróbować smaku trunku z dobrze wykonanej do tego celu beczki dzięki której otrzymamy uszlachetniony, wzbogacony paletą aromatu trunek. Jednak zakup porządnej, wykonanej profesjonalnie beczki na naszym rynku to już problem. Duże firmy oraz importerzy korzystając z niewiedzy klientów oferują wyroby beczkopodobne, ładnie wylakierowane, które z prawdziwą beczką nie mają prócz kształtów nic wspólnego. Wykonanie beczki do sezonowania alkoholi to długi i złożony proces produkcji możliwy do wykonania tylko w profesjonalnym warsztacie bednarskim. W celu uniknięcia błędów przy zakupie i zrozumieniu podstaw właściwego wytwarzania beczek zapraszam do zapoznania się z opisem, w którym postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawana przez Państwa pytania.

JAKI MATERIAŁ STOSUJEMY?

Materiał najlepszy i najczęściej stosowany to przynajmniej 100 letni dąb (im starszy tym lepszy) sezonowany na wolnym powietrzu przynajmniej 2 lata. Dąb zawiera składniki tj. m.in. taniny czy garbniki które przenikając do sezonowanych alkoholi nadają smak, kolor i aromat. Materiał wysezonowany na wolnym powietrzu nie zapewnia wykonania dobrej beczki. Konieczna jest dalsza prawidłowa technologia wykonania.

CZY BECZKA JEST WYPALANA?

Klienci bardzo często pytają, czy beczka jest wypalana. Wypalanie słabe (około 15 min) dostarcza trunkowi wytrawnej nuty korzennej, aromatu wanilii i cynamonu. Dodatkowo przekazuje trunkowi najwięcej tanin. Średnio palona beczka (około 25 min) wnosi jeszcze bardziej intensywny aromat wanilii, goździków, karmelu. Wypalanie przekazuje średnią ilość tanin. Mocno wypalana (około 40 min) dostarcza smaku pieczonego chleba, palonej kawy, mocnego karmelu. Wypalanie sprawia, że w beczce powstaje naturalny filtr z drewna spalonego, który ma korzystny wpływ na trunki. Jednak żeby sezonowanie drewna i wypalanie miało spełnić swoje zadanie, musi być wykonane w odpowiednim czasie procesu technologicznego. Sposób wykonania ściągania korpusu beczki (gięcie) ma decydujący wpływ na przydatność jej do sezonowania alkoholi. Powszechnie stosowane w produkcji ściąganie korpusu beczki przez parzenie w gorącej wodzie powoduje wypłukiwanie z drewna garbników i tanin oraz uszkadza pory drewna (słoje).

Po wysuszeniu takiego korpusu drewno staje się niezdolne do dyfuzji powietrza i wykonanie wtedy wypalania to zabieg czysto propagandowy. Beczka tak wykonana nie nadaje się do sezonowania wina, alkoholi. Dla amatora winiarstwa rozróżnienie kiedy zostało wykonanie wypalanie. jest niemal niemożliwe dlatego tak ważne jest z jednej strony zaufanie klienta a z drugiej uczciwość bednarza. W moim warsztacie stosujemy jedyną prawidłową technologię obróbki. Jest nią ściąganie korpusu przez nagrzewanie ogniem z drewna dębowego i zarazem wypalanie. Technologia ta zapewnia zachowanie naturalnej struktury słoi drewna i pełną zdolność do dyfuzji powietrza. Proces ściągania jest bardzo czaso- i pracochłonny. Przeciętne ściąganie jednego korpusu trwa około 40 minut. Proces ten wymaga dużego doświadczenia, wyczucia i jest stosowany przez doświadczonych rzemieślników.

CZYM OKUWAMY BECZKI?

Jak wcześniej pisałem drewno w prawidłowo wykonanej beczce musi oddychać. Dlatego żaden dbający o swój wyrób bednarz nie okuje beczki obręczami ze stali czarnej czy malowanej. Obręcze takie bardzo szybko ulegają rdzewieniu i uszkodzeniu. Okucia to bardzo istotna część beczki. Spinają one bowiem wszystkie klepki z jakich wykonana jest beczka i po ich uszkodzeniu beczka ulegnie rozszczelnieniu albo nawet rozpadowi. Z tego powodu do naszych beczek stosujemy obręcze ze stali galwanizowanej na kolor złoty do mniejszych beczek. Natomiast dla większych beczek ze stali ocynkowanej. Dla bardzo wymagających klientów okuwamy beczki stalą nierdzewną.

CZYM WYKAŃCZAMY BECZKI Z ZEWNĄTRZ?

Beczki przeznaczone do sezonowania wykańczane lakierami także tymi ekologicznymi to zupełne nieporozumienie. Tak wykończona beczka w połączeniu z wadliwym wykonaniem korpusu (poprzez gięcie na wodzie) to zwykły pojemnik w którym alkohol ulegnie zepsuciu, a substancje chemiczne przenikną do niego zatruwając go. Pytanie dlaczego i czym wykańczać beczki do sezonowania jest w pełni uzasadnione.

Zasadniczo są dwa powody 1. ograniczenie w prawidłowo wykonanej beczce w pierwszym okresie użytkowania (1 rok) nadmiernej dyfuzji powietrza i utraty nadmiernej ilości alkoholu co jest normalnym zjawiskiem. 2. estetyka i zachowanie czystości beczki Czym więc wykańczać beczki? W moim warsztacie od zawsze do beczek przeznaczonych do sezonowania wina i mocnych alkoholi stosujemy substancję całkowicie naturalną i zdrową która po pewnym czasie ulegnie degradacji, czyli pszczeli wosk.

Dzięki naszej technologi nakładania cienkiej warstwy spełnia swoje zadanie w naturalny sposób a po wypolerowaniu nadaje piękny estetyczny wygląd i przyjemny zapach. Oczywiście można zamówić antałek bez żadnego wykończenia - biały. Bednarstwo to bardzo trudny i ciężki zawód a wykonanie profesjonalnego antałka wymaga dużo czasu i doświadczenia. Każdy bednarz ma swoje tajemnice produkcji które przekazuje tylko najbliższym. Dlatego odpowiedzi na najczęściej zadawane przez państwa pytania są dość ogólne. Mam nadzieję jednak, że pomogą Państwu w wyborze odpowiedniego antałka.

SEZONOWANIE ALKOHOLI I WINA

Można spotkać się z opinią, ze w beczkach o małej pojemności nie można sezonować alkoholu, że są wykonane z gorszego materiału i nie można uzyskać dobrego smaku i aromatu.

W stosunku do naszych wyrobów jest to błędna teoria. Wszystkie wytwarzane przez nas beczki z przeznaczeniem do sezonowania, są wykonywane ta samą technologią i z najlepszych materiałów bez względu na wielkość. INTENSYWNOŚĆ SMAKU i KOLOR należy kontrolować samemu. Poprzez czas sezonowania, cykle zalewu i temperaturę. Zawsze służę pomocą przy doborze odpowiedniej beczki.

BECZKI DO KISZENIA KAPUSTY 

Ważnym etapem wykonania beczki do kiszenia kapusty, jest jej wykończenie wewnątrz. Od sezonu 2024 dzięki zakupionej maszynie, nasze beczki z przeznaczeniem do kiszenia kapusty są czyszczone, gładzone w środku. Takie wykończenie zwiększa higienę użytkowania beczki, zapobiega możliwym urazą ( wbicie drzazg ) podczas ubijana kapusty. 

MIEJSCE DO SEZONOWANIA ?

Bardzo  istotne pytanie ,miejsce sezonowania ma bardzo duży wpływ na jakość trunku  jak i na beczkę .Suche pomieszczenie spowoduje duże ubytki alkoholu ,uszkodzenie (rozeschnięcie  rozszczelnienie  ) beczki .Optymalna temperatura  11-14 stopni  choć może być chwilowo większa. Większym problemem jest pomieszczenie   z niską wilgotnością powietrza  np .. instalacja CO , w takim pomieszczeniu nie można przetrzymywać beczki -ulegnie uszkodzeniu   a  jakość trunku nie spełni naszych  oczekiwań .Najlepsze miejsce to chłodna  piwnica  .Beczka nie zajmuje dużo miejsca i zawsze  można znaleźć odpowiednie  miejsce jednak lepiej zapytać  przed zakupem  żeby uniknąć  nieporozumień .

 

 

Tworzenie projektowanie Strony internetowe dla firm .
Cennik wykonania strony www Cennik strony internetowe dla firm zaprasza Globix.

Odwiedziło nas juz: 1206698 klientów.